30η Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος

Το τριήμερο 19, 20 και 21 Δεκεμβρίου, δύο μαθητές της Α Λυκείου των Εκπαιδευτηρίων μας, η Μιρέλα Χατζηαντωνίου και ο Χρήστος Γραικός έλαβαν μέρος στην 30ή Εθνική Συνδιάσκεψη Επιλογής Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων Ελλάδος που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη και στην οποία έλαβαν μέρος συνολικά 126 μαθητές απ’ όλη τη Μακεδονία, την Ήπειρο, τη Θράκη και τη Θεσσαλία. Κατά τη διάρκεια του συνεδρίου οι μαθητές συζήτησαν επίκαιρα θέματα πού απασχολούν σήμερα την Ευρωπαϊκή Ένωση αναδεικνύοντας τα ακαδημαϊκά τους προσόντα, όπως οι γνώσεις τους για τα προβλήματα του σύγχρονου κόσμου και η άριστη χρήση της αγγλικής ως διπλωματικής γλώσσας αλλά και προσόντα όπως οι ανοιχτοί ορίζοντες σκέψης, το ομαδικό πνεύμα, η κριτική σκέψη, η ικανότητα διαπραγμάτευσης, η ηγετική φυσιογνωμία, η αυτοπεποίθηση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Μιρέλα Χατζηαντωνίου επιλέχθηκε στη 15η θέση και ο Χρήστος Γραικός στη 19η (συνολικά επιλέχθηκαν 30) για να εκπροσωπήσουν την Ελλάδα σε κάποια περιφερειακή ή εθνική σύνοδο στο εξωτερικό.

Τους ευχόμαστε θερμά συγχαρητήρια και καλή επιτυχία στις προσεχείς συμμετοχές τους.