Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου

28i-2017-01

Πρώτος σταθμός στον εορτασμό των εθνικών επετείων κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς αποτέλεσε και φέτος η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου με ιδιαίτερη έμφαση για τη Θεσσαλονίκη στη γιορτή του Πολιούχου Αγίου Δημητρίου και της απελευθέρωσης της πόλης από τον Τουρκικό ζυγό.

Αφού έγιναν οι βραβεύσεις των αριστούχων και η κατάθεση στεφάνου από τους σημαιοφόρους στον τάφο του ιδρυτή του σχολείου μας πατρός Λεωνίδα, οι μαθητές του Γυμνασίου απέτισαν φόρο τιμής στους ήρωες του 40 με ανάγνωση κειμένων, τα οποία αναφέρονταν στο χρονικό της επετείου καθώς και στο χρονικό της 26ης Οκτωβρίου 1912. Επίσης με σχετικό σκετς, απόσπασμα από το θεατρικό «Ήταν μια φορά ένας πόλεμος» του Θωμά Μενεξέ, έδειξαν την αντοχή του ελληνικού λαού στις κακουχίες και στα δεινά του και την ηρωική αντίστασή του κατά των κατακτητών.

Τέλος, η καλλίφωνη χορωδία του γυμνασίου μας, υπό την διεύθυνση του άξιου μουσικού κ. Νίκου Χρυσοχόου, πλαισίωσε την εκδήλωση με όμορφα επετειακά τραγούδια.