Η Χριστουγεννιάτικη γιορτή στο Γυμνάσιό μας

christmas-2017

Σε μια ιδιαίτερα κατανυκτική ατμόσφαιρα γιορτάστηκε στα Εκπαιδευτήριά μας ο ερχομός του Θεού Λόγου. Στη γιορτή που έλαβε χώρο στην αίθουσα εκδηλώσεων, οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου διάβασαν αναγνώσματα αφιερωμένα στη γενεαλογία του Μεσσία Χριστού. Το δρώμενο που παρουσιάστηκε στη συνέχεια με θέμα “Η γενεαλογία του Αναμενόμενου Μεσσία και η προσμονή Αυτού από τον Συμεών τον Θεοδόχο”, έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στο πρόσωπο του Γέροντος Συμεών, που αξιώθηκε απ’ όλους τους Προφήτες να κρατήσει στα χέρια του τον Νεογέννητο Χριστό.

Η εκδήλωση πλαισιώθηκε από τις χορωδίες του Γυμνασίου μας (βυζαντινή και μαθητική), που με τους ύμνους και τα παραδοσιακά κάλαντα αντίστοιχα, απέδωσαν με πρωτότυπο και ευχάριστο τρόπο το βαθύ νόημα της εορτής.