Ημερήσια περιβαλλοντική εκδρομή

kerkini01

Την Πέμπτη 19 Απριλίου 2018, οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης του Γυμνασίου μας είχαν την ευκαιρία στα πλαίσια της ημερήσιας περιβαλλοντικής εκδρομής να επισκεφθούν την Λίμνη Κερκίνη.

Η ανοιξιάτικη φύση στολισμένη στα λαμπρότερα χρώματά της δημιούργησε τις καλύτερες προϋποθέσεις για να γνωρίσουν οι μαθητές τον υδροβιότοπο της λίμνης.

Προηγήθηκε ολιγόλεπτη σεμιναριακού χαρακτήρα ενημέρωση για τους λόγους που οδήγησαν στην δημιουργία της τεχνητής λίμνης, την ιστορία του φράγματος και τη σημασία του για την άρδευση του κάμπου των Σερρών.

Κατόπιν οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν με πλοιάρια στα ήσυχα νερά της λίμνης να ενημερωθούν για την χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής και να θαυμάσουν ένα εξαιρετικής φυσικής ομορφιάς τοπίο.

Φυσικά το παιχνίδι, η χαρά της συντροφικότητας και η ψυχαγωγία ολοκλήρωσαν την φετινή ημερήσια εκδρομή αφήνοντας τις καλύτερες αναμνήσεις σε όλους.