5η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

volley

Την Παρασκευή 28 Σεπτεμβρίου 2018, διεξήχθησαν στα Εκπαιδευτήριά μας πλήθος αθλητικών εκδηλώσεων στα πλαίσια της 5ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.

Κεντρικός στόχος ήταν η ενεργοποίηση των μαθητών και μαθητριών για συμμετοχή́ στις οργανωμένες αθλητικές δράσεις που έγιναν μέσα στο σχολείο.

Όλα τα παιδιά μας απασχολήθηκαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες, όπως ποδόσφαιρο, μπάσκετ βόλεϊ, πινγκ- πονγκ, σκάκι και διάφορα άλλα παιγνίδια.

Επιδίωξη των εκπαιδευτικών μας ήταν μέσα από τον συνδυασμό ψυχαγωγίας και άσκησης, να κατανοήσουν οι μαθητές μας, ότι ο αθλητισμός συμβάλει στη βελτίωση της φυσικής και πνευματικής τους κατάστασης και στην απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Γι’ αυτό και το σύνθημα σε όλα τα σχολεία της Ευρώπης ήταν: «ΑΣ ΚΙΝΗΘΟΥΜΕ». Δηλαδή, ας αποβάλλομε την αδράνεια και την καθιστική ζωή, που αποτελούν τις κύριες αιτίες αύξησης της παχυσαρκίας στους νέους σε όλες τις Ευρωπαϊκές χώρες.