Η σημασία του Μακεδονικού Αγώνα

makedonikos agonas

Την Παρασκευή 12 Οκτωβρίου 2018, οι μαθητές του Γυμνασίου μας είχαν την ευκαιρία να ανακεφαλαιώσουν όλοι μαζί την σημασία του Μακεδονικού Αγώνα για την απελευθέρωση της Μακεδονίας μας.

Σε μια σεμνή γιορτή με καλά τεκμηριωμένη ανάλυση, μαθητές μας παρουσίασαν τη θυσία του Παύλου Μελά και των συναγωνιστών του προβάλλοντας τα ιδανικά που ενέπνευσαν τους Έλληνες της εποχής και οδήγησαν στην απελευθέρωση της Μακεδονίας μας.

Μας θύμισαν φονικές μάχες στα βουνά της Δυτικής Μακεδονίας καθώς και τον ιδιαίτερα σκληρό αγώνα στη λίμνη των Γιαννιτσών, που αποτελούσε σημείο στρατηγικής σημασίας για τον έλεγχο των οδικών αρτηριών της περιοχής.

Εκτενής ήταν και η αναφορά τους στον αγώνα του κλήρου, να μην αποκοπεί από τις ρίζες του ο ελληνορθόδοξος πληθυσμός της Μακεδονίας και πέσει θύμα της βουλγαρικής προπαγάνδας.

Στο τέλος της γιορτής μαθητές και εκπαιδευτικοί έψαλαν τον Εθνικό Ύμνο.