Η προσωπικότητα του Μ.Αλεξάνδρου και η ταυτότητα της Μακεδονίας μας

prosopikotita-meg-aleksandrou

Στο Γυμνάσιο των Εκπαιδευτηρίων μας είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε μία εξαιρετική ομιλία-παρουσίαση για τον Μέγα Αλέξανδρο, την ταυτότητα της Μακεδονίας και τις προεκτάσεις της στο σημερινό γίγνεσθαι της πατρίδας μας.

Ομιλήτρια ήταν η κυρία Αγγελική Δεληγιάννη, σύμβουλος Καθηγήτρια του μεταπτυχιακού προγράμματος του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου, η οποία διετέλεσε Μορφωτικός ακόλουθος στην Ελληνική Πρεσβεία του Λονδίνου.

Η παρουσίαση του θέματος ήταν εξαιρετικά εμπεριστατωμένη και πολύ καλά τεκμηριωμένη είχε δε εξαιρετική απήχηση στους μαθητές μας καθώς η ομιλήτρια μοιράστηκε μαζί μας τις εμπειρίες της από διεθνείς θέσεις που εκπροσώπησε, όπως και προβληματισμούς για καίρια εθνικά ζητήματα που απασχολούν σήμερα την πατρίδα μας.