«Αποτυπώσεις της Μνήμης»

apotiposeis-mnimis-01

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2019, οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα «Αποτυπώσεις της Μνήμης».

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα αναπτύχθηκε σε δύο σκέλη.

Το πρώτο σκέλος αποτελούσε η επίσκεψη και η ξενάγηση των μαθητών στα Συμμαχικά Νεκροταφεία, όπου αναζήτησαν πληροφορίες σχετικά με τον Α΄ και τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και τις συσχέτισαν με τα μνημεία του συγκεκριμένου χώρου.

Το δεύτερο σκέλος αφορούσε την επίσκεψη και την ξενάγηση στο κτίριο του Μουσείου του Μακεδονικού Αγώνα ως ιστορικό μνημείο και δόθηκε η ευκαιρία να διεξάγουν οι ίδιοι οι μαθητές στο Κέντρο Έρευνας Μακεδονικής Ιστορίας και Τεκμηρίωσης έρευνα σχετικά με τα ιστορικά μνημεία της πόλης, τη λογοτεχνική και την εικαστική παραγωγή της.

Ήταν μία μοναδική ευκαιρία προσέγγισης της τοπικής μας ιστορίας, που θα μείνει αξέχαστη.