Στ΄ τάξη – Αποφοίτηση

Μέσα σε ένα κλίμα συγκινητικό, οικογενειακό, με το χαμόγελο των παιδιών να φωτίζει τα πρόσωπά τους αλλά και ολόκληρη τη σκηνή της αίθουσας εκδηλώσεων πραγματοποιήθηκε η τελετή αποφοίτησης της Στ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου των Εκπαιδευτηρίων μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας άγγιξαν την ψυχή μας με τα όσα ακούσαμε, απέδωσαν τιμή στους γονείς και τους δασκάλους τους και υποσχέθηκαν ότι θα κρατούν μέσα τους σαν ανεκτίμητο θησαυρό όσα έζησαν κι έμαθαν στα έξι χρόνια της παραμονής τους στο “δεύτερο σπίτι” τους. Μπορεί τα μάτια μας να βούρκωσαν αρκετές στιγμές αλλά μπορούμε να δούμε καθαρά πως τα παιδιά αυτά μεγάλωσαν μέσα στην αγκαλιά του Σχολείου μας με αξίες και ιδανικά, έμαθαν να αγαπούν την Ελλάδα, να πιστεύουν στον Θεό αλλά και τον συνάνθρωπο, απέκτησαν γνώσεις και δεξιότητες και είναι έτοιμα να συνεχίσουν την πορεία τους στο γυμνάσιο ως πρεσβευτές του έργου που επιτελείται στο Σχολείο μας. Δε θα πάψουμε στιγμή να νοιαζόμαστε γι’ αυτά, να ευχόμαστε και να προσευχόμαστε να συνεχίσουν να βαδίζουν σε ασφαλή μονοπάτια και να κατακτούν τις ψηλότερες κορυφές της γνώσης. Η αγκαλιά του Σχολείου μας θα είναι πάντα ανοιχτή και θα μας δίνουν μεγάλη χαρά αν θα μας θυμούνται πού και πού. Όσο για τους γονείς τους δεν έχουμε λόγια να εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας για την πολυετή στήριξη και τη συνεργασία. Υπήρξαν συναγωνιστές μας στο δύσκολο έργο της αγωγής και τους ευχόμαστε να είναι γεροί και φωτισμένοι για να συνεχίζουν να στέκονται δίπλα στα παιδιά τους! Ευχαριστούμε όμως θερμά και όλους τους δασκάλους του Σχολείου, που τα τελευταία έξι χρόνια συμπορεύθηκαν με τους σημερινούς αποφοίτους και τους βοήθησαν να αποκτήσουν γνώσεις αλλά κυρίως να γίνουν καλά παιδιά. Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τον κ. Μιλτιάδη Βελούκα και τον κ. Γιώργο Κουκούτση, που τα τελευταία δύο χρόνια ήταν υπεύθυνοι των τμημάτων και χάρισαν στα παιδιά πληθώρα γνώσεων και αξέχαστες εμπειρίες. Καλό καλοκαίρι σε όλους και καλή αντάμωση!