Δείπνο στην αυλή μας

Μετά το Open Day του Μαΐου είχαμε τη χαρά να ζήσουμε και το “Open Night” στην αυλή του Δημοτικού μας Σχολείου, στην αυλή του “σπιτιού” μας θα μπορούσαμε να πούμε. Γιατί στ’ αλήθεια μόνο μια “οικογένεια” λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο, με τέτοια ανταπόκριση, τέτοια συνοχή και τέτοια σύμπνοια. Οι πρώτοι προσκεκλημένοι έφθασαν νωρίς μια και τα παιδιά τους λαχταρούσαν να παίξουν “λίγο ακόμη” στο Σχολείο που ποτέ δε χορταίνουν. Σιγά σιγά άρχισαν να γεμίζουν τα τραπέζια ενώ στην ταράτσα του Μπλε Κτιρίου στήθηκαν δύο ισχυρά τηλεσκόπια που μας έδωσαν τη δυνατότητα να παρατηρήσουμε τη Σελήνη αλλά και τον Δία με τους τέσσερις δορυφόρους του. Για τη δυνατότητα αυτή ευχαριστούμε θερμά τον κ. Σίμο Οικονομίδη και την κ. Μαρία Ρεβέκα Κυριακίδου, που αφιέρωσαν το βράδυ τους σ’ αυτόν τον σκοπό. Λίγο μετά το άνοιγμα του μπουφέ τα παιδιά του Σχολείου διείσδυσαν ανάμεσα στα τραπέζια που κάθονταν οι γονείς τους και μας τραγούδησαν τον Ύμνο του Σχολείου. “Με το τραγούδι της χαράς μες στην καρδιά” αλλά και με άλλα τραγούδια από τη δ. Ευαγγελία Μπεχλιβάνη και τον κ. Σταμάτη Πάντζαλη κύλησε ευχάριστα η επόμενη ώρα, ενώ στα πλήκτρα ήταν ο χαρισματικός κ. Αλέξανδρος Σαββόπουλος που τον ευχαριστούμε θερμά. Στο τέλος της βραδιάς τον ουρανό πάνω από το Σχολείο φώτισαν πυροτεχνήματα, που μαγνήτισαν τα βλέμματα μικρών και μεγάλων. Όλοι αποχώρισαν με τις καλύτερες εντυπώσεις για το catering, την οργάνωση αλλά και τη γενικότερη ατμόσφαιρα. Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς, τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα και συνετέλεσαν στον να κλείσει με τον ομορφότερο τρόπο μια ευλογημένη και δημιουργική χρονιά. Καλό καλοκαίρι σε όλους!