Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη.

Μέσα από την εκδήλωση «Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη», που διοργανώνεται κάθε χρόνο στο σχολείο μας από την Κοιν.Σ.Επ. «ΡΟΗ», με σκοπό εκπαιδευτικό, κοινωνικό και φιλανθρωπικό, επιδιώκεται αφενός να εξοικειωθούν οι μαθητές/τριες με διαδικασίες όπως η διαβούλευση, η διπλωματία, η επικοινωνία και η συνεργασία και αφετέρου να προβληματιστούν σε θέματα που αφορούν στο περιβάλλον, στις ευπαθείς κοινωνικές ομάδες και στα ανθρώπινα δικαιώματα, μέσα από την προσομοίωση των επιτροπών του ΟΗΕ.

Στις 13 με 15 Δεκεμβρίου 2019 λοιπόν, οκτώ επίδοξοι διπλωμάτες, μαθητές και μαθήτριες του Γυμνασίου μας, συμμετείχαν στην 4η Διοργάνωση «Μαθητές σε ρόλο Διπλωμάτη» με δυναμισμό και πληρότητα προτάσεων, αποσπώντας μάλιστα και αρκετές διακρίσεις.

Η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Καθηγητών του Γυμνασίου συγχαίρουν τους:

Νίτσα Ελισάβετ (Βραβείο Διπλωμάτη)

Μολλά Ιωάννη (Βραβείο Αγορητή)

Γεωργιάδου Νάσια (Εύφημος μνεία)

Κυριαφίνη Μαρία (Εύφημος μνεία)

Κοπανούδη Άγγελο (Εύφημος μνεία), για τη διάκρισή τους αλλά και τους:

Βαρλάμη Ιφιγένεια

Νίτσα Βιργινία και

Σαπουντζή Πέτρο,

για την πολύ καλή προετοιμασία και τη δυναμική παρουσία τους στις Επιτροπές τους.

Ευχόμαστε τέλος στην Ελισάβετ μας καλό ταξίδι στις Βρυξέλλες, μια που στάθηκε τυχερή στην κλήρωση και θα συμμετέχει στην επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του ΟΗΕ, που δίνεται ως επιβράβευση στους διακριθέντες Διπλωμάτες.