18ο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών Θεσσαλονίκης

Το τριήμερο 13, 14 και 15 Δεκεμβρίου 2019 οι μαθητές της Γ΄ γυμνασίου Τζίκα Αναστασία, Μακέδου Ανθή, Φωστηροπούλου Μαρίνα, Μπότσογλου Κωνσταντίνος και Κυροπούλου Εμμέλεια πήραν μέρος στο 18ο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών Θεσσαλονίκης το οποίο πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής.

Έχοντας το ρόλο εκπροσώπων της Αυστραλίας συμμετείχαν σε προσομοιώσεις επιτροπών του ΟΗΕ και συζήτησαν στα Αγγλικά επίκαιρα θέματα όπως η κατάσταση στη Συρία, η κλιματική αλλαγή, τα δικαιώματα των μεταναστών στα διεθνή ύδατα, τα ανθρώπινα δικαιώματα στην κατεχόμενα Παλαιστινιακά εδάφη, οι ενδεχόμενοι κίνδυνοι από τις εφαρμογές της τεχνητής νοημοσύνης και άλλα.

Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά μια και κατάφεραν να συμμετέχουν δυναμικά σε όλη τη διαδικασία του συνεδρίου είτε εκφωνώντας λόγους είτε παρεμβαίνοντας με ερωτήσεις. Τους ευχόμαστε πάντα επιτυχίες.

MUN Australia 1