19ο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών Θεσσαλονίκης

Συμμετοχή του Λυκείου μας στο 19ο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών Θεσσαλονίκης

Μία πρωτόγνωρη εμπειρία είχε μια ομάδα μαθητών του Λυκείου μας οι οποίοι συμμετείχαν στο 19ο Μοντέλο Ηνωμένων Εθνών Θεσσαλονίκης που πραγματοποιήθηκε φέτος διαδικτυακά το διήμερο 16-17 Ιανουαρίου 2021. Πιο συγκεκριμένα έλαβαν μέρος οι μαθητές:

Από την Α Λυκείου: Τζίκα Αναστασία, Γεωργιάδου Νάσια, Νίτσα Ελισάβετ, Μολλάς Γιάννης

Από τη Β Λυκείου: Κισκίνης Δημήτρης

Οι χώρες που εκπροσώπησαν ήταν η Νορβηγία και η Ισλανδία, ενώ μερικά από τα θέματα που συζητήθηκαν ήταν:

• Η κατάσταση στην περιοχή Τιγκρέι της Αιθιοπίας
  • Το ζήτημα της στρατιωτικοποίησης της Αρκτικής
  • Η ασφάλεια και συνεργασία στην περιοχή της Μεσογείου
  • Οι ανθρωπιστικές συνέπειες της κλιματικής αλλαγής στις αναπτυσσόμενες χώρες
  • Τα δικαιώματα και η προστασία των προσωπικών δεδομένων κατά τη χρήση διαδικτυακών υπηρεσιών και συναφών υποδομών,

και άλλα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι παρόλο που φέτος το συνέδριο ήταν διαδικτυακό, ήταν απόλυτα επιτυχημένο μια και η διαδικασία τηρήθηκε πιστά και η συμμετοχή των μαθητών-διπλωματών ήταν εκπληκτική.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας οι οποίοι εργάστηκαν με ενθουσιασμό κατά τη διάρκεια τόσο  της προετοιμασίας τους όσο και της συμμετοχής τους στο συνέδριο.