Διαγωνισμός μαθηματικών ικανοτήτων «ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ»

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 100 χρόνων από την ίδρυσή της, η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία αποφάσισε τη δημιουργία του «Πυθαγόρα».

Οι στόχοι του νέου διαγωνισμού είναι:

• Να αναπτύξουν οι μαθητές την κριτική τους ικανότητα και σκέψη.
  • Να αναγνωρίσουν οι μαθητές τη σημασία των Μαθηματικών στην καθημερινή πραγματικότητα.

Ο διαγωνισμός αυτός κατά κύριο λόγο δεν θα ελέγχει τη σχολική επίδοση και τις γνώσεις των μαθητών αλλά, την ικανότητα να σκέφτονται με εφόδιο τη Μαθηματική γνώση. Από την ανάλυση των απαντήσεων και τις επεξηγήσεις που θα δοθούν, ο μαθητής, θα αντιληφθεί όχι τόσο τι λάθος έκανε αλλά, γιατί το έκανε και πώς μπορεί να αναπτύξει τις μαθηματικές ικανότητές του στο μέλλον.

Πολλοί μαθητές των Εκπαιδευτηρίων μας Δημοτικού και Γυμνασίου υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό αυτήν την πρωτοβουλία της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας εκφράζοντας την επιθυμία της συμμετοχής τους στον διαγωνισμό.